Ajalooline väärtus

MUINASAEGSETE LAEVAVRAKKIDE VÄLJAKAEVAMISED TIVOLI ELURAJOONI EHITUSPLATSIL

2015 aasta kevadel alustas Metro Capital Tallinnas, Kadrioru asumis, Tivoli elurajooni kortermajade ehitust. Ehitustööde käigus süvendati vundamendiauku, et sinna rajada maa-alune garaaz. Kõik tööd läksid plaanipäraselt, kuni ühel päeval märkas kopajuht, et koos pinnasega tulid päevavalgele ka puidujäänused. Koheselt peatati ehitustöö ja teavitati Muinsuskaitseametit.

Kohale saabunud Muinsuskaitseameti töötajad viisid ehitusplatsi läbi pinnaseanalüüsi, mille käigus selgus, et Tivoli ehitusplatsil paikneb vähemalt kahe laevavraki jäänused.

2015_06_09_4

Kõigile osapooltele tuli suureks üllatuseks, et välja kaevatud laevavrakid olid pärit 14. ja 16. sajandist, mis teeb need üheks haruldasemaks omalaadseks leiuks Tallinnas. Vrakid ristiti leidjate järgi Peetriks ja Viljoks. Arheoloogide ja linlaste rõõmuks leiti olid laevavrakid heas konditsioonis ja nende lähedusest tuli päevavalgele mitmeid ajaloolisi ja põnevaid leide.

muinas

9Gfw0xGlvtZUfveoxWDZqs3lfjf_OLFIP7MBkrdZ6nw

3

Metro Capitalil õnnestus koostöös Nordecon AS’iga laevavrakid tervelt välja kaevata ja Tivoli ehitusplatsilt üles tõsta.

2015_06_29_54

Suurem neist viidi Eesti Meremuuseumisse taastamisele ja mõne aasta pärast saavad kõik seda muuseumis imetleda.

 

Väiksem leitud koge uputati Muinsuskaitseametile teadaolevasse lahesoppi, kus see paikneb niikaua kuniks algavad renoveerimistööd.


Kuna tegemist on niivõrd haruldase ja ajalooliselt tähtsa leiuga,  otsustasime laevavrakkide leidmise auks püstitada uute korterelamute juurde laevakujulise mänguväljaku, mis jääb tulevastele elanikele seda väärikat avastust meenutama.

Tivoli